اهميت سالهای اول زندگی


اهميت سالهاي اول زندگي - افراط و تفريط در محبت - سردي در خانواده - تشنج در خانواده - كودك در خانواده خشن

اهميت سالهاي اول زندگي :

اكثر دانشمندان معتقدند آنچه سبب مي شود فردي در زندگي اش موفق باشد و ديگري بزه كار و سرخورده ، محيط زندگي اوست .

اسلام معتقد است هيچ طفلي ذاتا فاسد و تبهكار نمي باشد ، بلكه فطرت او پاك و سالم و بر مبناي سلامت است و اين محيط زندگي اوست كه در او شرايط جرم و بزه را تكوين مي دهد . اولين محيطي كه آدمي پس از تولد با آن مواجه است ، خانواده اوست .

خانواده آموزشگاه رفتار و كردار كودك است . مهر و وفا ، لبخند ، ترشرويي ، شرافت و انحراف را كودك از آنجا مي آموزد . از آنجا روابط خود را با سايرين تنظيم مي كند كه ممكن است بر اساس عشق و محبت باشد يا خصومت و نفرت و در كل او از تربيت خانوداه تأثير مي گيرد .

فرزند مايه شادي و رونق زندگي زناشويي است . او هر روز در حال رشد است و البته نمي تواند به طور مستقل به زندگي ادامه دهد .

و به رفع نيازهايش بپردازد ، پدر و مادر با مهر و محبتي كه به فرزندشان دارند ، كودك را تحت حمايت خويش مي گيرند و نيازهاي او را برطرف مي كنند . اين دوران ، دوران شكل پذيري و تكون شخصيت كودكان آموزشها و تعليقات در اين دوره در ذهن كو دك نقش مي بندد و زمينه ساز فرداي اوست . كودك از همان روزهاي اول زندگي از راه نگاه كردن ، شنيدن ، لمس كردن بسياري از مسايل مورد نياز را مي آموزد و تقليد مي كند . لذا توجه به كودك و تربيت او بايد در خردسالي باشد زيرا در اين دوره بيش از دوره هاي ديگر نياز به فرصت براي يادگيري و كاوش و بازي دارد .

افراديكه در يك خانواده زندگي مي كنند و با كودك سر و كار دارند مثل والدين ، خواهر و برادر ، پدر بزرگ و مادربزرگ ، و حتي خدمتكار و... همگي در كودك اثر گذارند . آنچه را مي بيند مي آموزد . بدين سان اگر كودكي سر از جرم و جنايت در آورد به زحمت مي توان منشأيي جز خانواده براي رفتارش جستجو كرد . تحقيقات روانپزشكان و دانشمندان نشان داده است كه تجارب دوران طفوليت در پيشامدهاي ناگوار زندگي افراد در طول مدت عمد مؤثر است و در دوران بزرگسالي نمود پيدا مي كند . اين تحقيقات نشان داده است كه اكثر افرادي كه مرتكب لغزش و انحراف شده اند در دوران خردسالي با اشكالاتي در رابطه با خانواده مواجه بوده اند . فرويد معتقد است كه سازنده انسان ، تجارب دوران كودكي اوست و هوسهاي اين دوران حيات بزرگسالي را تحت تأثير قرار مي دهد . با تفكر در اين موارد ضرورت رفتار صحيح با كودك خود را درمي يابيم.

خانوداه نابسامان:

خانواده اي نابسامان است كه در آن والدين و يا زن و شوهر از عهده وظايف خود برنيايند . خانواده اي كه بر اثر غيبت والدين ، بيماري مزمن ، ترك خانوداه ، جدايي و طلاق از هم پاشيده شده و نظمي بر آن حاكم نيست ، يك خانوداه نابسامان است .چنين خانواده اي يك خانوداه واقعي نيست. در اين خانوداه زمينه انحراف و لغزش براي اعضاء آن مهياست .

برخي از نشانه هاي اين خانوداه عبارتند از : پدر و مادر هر دو از دنيا رفته اند ، پدر و مادر جدا شده اند ، پدر و مادر زنده اند ولي فرزندان دچار كمبود محبت ، افراط در آن و يا تبعيض اند ، غيبت پدر و مادر از خانه بسيار است و كودك از ديدن آنها محروم مي باشد ، كودك به دلايلي از نظر والدين مطرود است ، والدين منحرف و يا معتاد مي باشند ، خانواده جاهل، غافل ، در امر تربيت ناموفق و يا بي برنامه است .

تأثير خانوداه نابسامان در دختران به مراتب مهمتر و چشمگير است . چرا كه دختران به خاطر طبيعت انفعالي شان بيش از پسران به محبت و توجه نيار دارند . زود مي رنجند و زود دلسرد مي شوند و خيلي زود تسليم حوادث مي شوند . از طرفي ديگر او در آينده مسؤليت فرزنداني را به عهده خواهد گرفت ، و خود مادر خانواده خواهد شد .

 
معرفي بيمارستان
معرفي اموراداري
بنیاد خيريه سرور
حوزه رياست
معاونت آموزشی
واحدهاي درماني
هيات علمي
آموزش و بهسازي منابع انساني
معرفي واحد مطالب علمي سايت
مطالب آموزشي مراقبتهاي پرستاري مراقبت هاي بهداشتي
معرفي چند بيماري ... نظر اجمالي تغذيه رشد و نمو روانشناسي تحقيقات منابع
خبرنامه سايت گزارش هاي موردي آموزش همگاني تغذيه
مطالب آموزشي بخش ها جهت کارکنان
اخبار بیمارستان
تماس با ما
صفحه اصلی
سایت انگلیسی
فرم های الکترونیکی

اوقات شرعی

دانشگاه علوم پزشکی مشهد | Mashhad University of Medical Sciences | جامعة مشهد للعلوم الطبية
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشد. هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.