افراط و تفريط در زندگی


اهميت سالهاي اول زندگي - افراط و تفريط در محبت - سردي در خانواده - تشنج در خانواده - كودك در خانواده خشن

افراط و تفريط در محبت :

نياز كودك به محبت امري بديهي است و قابل انكار نيست . محبت غذاي روح كودك است . كودك تشنه محبت و عنايت والدين است و نياز دارد كه احساس كند مورد توجه و علاقه والدين و مورد تأييد و حمايت آنها است .

مهر و محبت في ما بين كودك و والدين ، آنها را به هم نزديك مي كند و باعث مي شود پدر و مادر در دل كودك نفوذ كنند و در زمينه رشد همه جانبه براي او فراهم كنند . در خانواده اي كه كودك مورد محبت والدين خود نيست ، به سخن و رفتار وي توجه نمي شود ، مورد طرد خانواده است ، و مراقبت كافي از وي به عمل نمي آيد .

چرا والدين ممكن است به كودك خود كم محبت كنند ؟

علل آن متعدد است مثلا ممكن است پدر و مادر به خاطر ترس از لوس شدن كودك به او زياد محبت نكنند يا كودك ناخواسته بوده و يا جنسيت او مطلوب والدين نيست .

در مقابل عدم توجه والدين كودك ممكن است ، كمبود خود را به صورت بي اشتهايي ، شب ادراري ، امتناع از غذا ، مكيدن شست و ناخن جويدن اعلام كند . علاوه بر اين چنين كودكي ممكن است دچار بي خوابي ، بي حالي و كاهش فعاليت شود . و چهره شان گرفته است و شفافيت و زيبايي ندارد . دچار افسردگي هستند و تزلزل رواني دارند . احتمال اقدام به خودكشي در دوران بزرگسالي درد اين كودك افزايش مي يابد و نيز احتمال ابتلا به بيماريهايي چون اسكيزوفرني و هيستري در آنان افزايش مي يابد . اين كودك در بزرگسالي دچار حالتي بي تفاوت نسبت به تمام امور و سستي عاطفه و ناتواني برقراري روابط عاطفي محكم با ديگران مي باشد و در مواردي رفتاري توأم با خشونت و بي رحمي شديد در آنها به وجود مي آيد. در بعد اجتماعي اين كودكان ، افردي ناپايدار هستند و احساس مسئوليت اندكي مي كنند از جامعه هميشه طلبكار هستند و براي آن كاري انجام نمي دهند . از غم ديگران ناراحت نيستند و حتي خوشحال مي شوند . گاهي هم به رفتارهاي ضد اجتماعي روي مي آورند . ميل تخريب و ضرب و جرح و آسيب رساندن در آنها موج مي زند . همچنين تحقيقات نشان مي دهد كه اين افراد در مدرسه قادر به يادگيري درست نيستند .

به هر حال هر چه ميزان كمبود محبت بيشتر و زمان آن طولاني تر باشد ، اختلالات بيشتر و عميقتري را در كودك به جاي مي گذارد .

نشانه هايي كه كودك دچار كمبود محبت است :

· كودكي كه به بهانه هاي مختلف سعي دارد خود را به پدر و مادر نزديك كند .

· كودكي كه براي جلب محبت ، سر از مسخره گي و دلقك بازي در مي آورد و يا سعي مي كند خود را لوس كند .

· كودكي كه در برخورد با ديگران قيافه ترحم انگيز به خود مي گيرد تا مورد توجه آنها باشد .

افراط در محبت

افراط در محبت را در رفتار بعضي از پدرها و مادر ها مي توان به خوبي ديد. مثلا پدر و مادري را مي بينيد كه دايما وقت خواب به سراغ كودك خود مي روند تا از نفس كشيدن او مطمئن شوند !

اگر كسالت مختصري داشته باشد دستپاچه مي شوند و به اشك و آه و ناله روي مي آورند . دايما او را تر و خشك كرده و دركنار خود نگه ميدارند . و هيچ گاه تنهايش نمي گذارند . حتي گاهي مزاحم اولياء مدرسه شده و توقع دارند آنان نيز چنين رفتار كنند .

چرا برخي از والدين چنين رفتار افراطي را براي كودكان خود بر مي گزينند ؟

دردانگي فرزند ، مرگ پي در پي فرزندان قبلي ، سالها انتظار براي تولد كودك ، تأكيد بيش از حد بر تربيت به اصطلاح صحيح بيماران ، تلاش براي جلب نظر كودك ، عدم سازش با همسر و معطوف شدن توجه به كودك ، تنهايي و بيكاري والدين .

عوارض چنين رفتاري بر كودكان چيست ؟

اين نوع رفتار باعث مي شود خلاقيت ها و ابتكارات كودك رشد نكنند ، جرأت حيات و حضور در عرصه از كودك گرفته شود ، اعتماد به نفس او كاهش مي يابد . توان انديشيدن و مبارزه كردن از او گرفته مي شود .

اين كودكان رفتار والدين را دستاويزي براي رسيدن به خواسته هاي نامعقول خود مي كنند . گاهي پرخاشگر مي شود . نافرماني از ديگر عوارض اين گونه تربيت است . چون كودك مي فهمد كه اگر از دستورات پدر و مادر سر پيچي كند ، آنها ناراحت نمي شوند . خودخواهي به عدم تحمل شكست ، عصيان عليه پدر و مادر ، بي اعتنايي نسبت به مسئوليت ، عدم توجه به حقوق و شخصيت ديگران ، عدم توانايي سازش با ديگران از ديگر موارد قابل ذكر است .

در چنين خانواده اي به تدريج كودك از حصاري كه اطرافش كشيده اند خسته مي شود . كسل مي شود و كوشش دارند از اين قيد و بندها بگريزند و شخصيتي بزدل و ضعيف خواهند داشت .

اين خطاست كه والدين به محض در خواست كودك ، آنرا سريعا در اختيارش بگذارند . بياييد اجازه دهيم كه كمي با محروميت ، تأ خير در دريافت خواسته ها آشنا شود . از ايجاد عقده در كودك نترسيد و مطمئن باشيد كه او از داشتن در حد متعارف محروميت ها ، دچار كمبود نخواهد شد . از اين بپرهيزيد و بترسيد كه در اثر افراطي كودك فردي بي عرضه و نالايق درآيد .

 
معرفي بيمارستان
معرفي اموراداري
بنیاد خيريه سرور
حوزه رياست
معاونت آموزشی
واحدهاي درماني
هيات علمي
آموزش و بهسازي منابع انساني
معرفي واحد مطالب علمي سايت
مطالب آموزشي مراقبتهاي پرستاري مراقبت هاي بهداشتي
معرفي چند بيماري ... نظر اجمالي تغذيه رشد و نمو روانشناسي تحقيقات منابع
خبرنامه سايت گزارش هاي موردي آموزش همگاني تغذيه
مطالب آموزشي بخش ها جهت کارکنان
اخبار بیمارستان
تماس با ما
صفحه اصلی
سایت انگلیسی
فرم های الکترونیکی

اوقات شرعی

دانشگاه علوم پزشکی مشهد | Mashhad University of Medical Sciences | جامعة مشهد للعلوم الطبية
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشد. هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.