گروه شير و لبنيات


نقش غذا در بدن - گروه شير و لبنيات - گروه گوشت و حبوبات - گروه نان و غلات - گروه ميوه و سبزيجات - گروه متفرقه

گروه شير و لبنيات :

اين گروه مهمترين منبع تأمين كلسيم مورد نياز بدن بشمار مي‌روند . كلسيم در تشكيل استخوان و دندان و استحكام آنها نقش ضروري دارد . 99% كلسيم بدن در استخوانها قرار دارد. در اين گروه علاوه بر شير ، فرآورده هاي آن مثل ماست ، پنير ، كشك ,بستني قرار مي‌گيرند . مواد غذايي اين گروه علاوه بر كلسيم و فسفر داراي پروتئين و انواع ويتامينهاي گروه A,B نيز هستند . مصرف گروه شير و لبنيات به علت آنكه مهمترين منبع كلسيم و فسفر مي‌باشد براي استحكام دندانها و استخوانها لازم است . همچنين به علت داشتن ويتامين A براي رشد و سلامت پوست نيز مفيد است .

مواد غذايي كه در اين گروه قرار مي‌گيرند ، ارزش غذايي مشابه دارند و مي‌توانند به‌جاي يكديگر مصرف شوند . مقدار مواد مغذي ( مثل كلسيم و پروتئين و...) موجود در يك واحد از گروه شير و لبنيات با هم برابرند. يك واحد از اين گروه شامل يك ليوان شير يا يك ليوان ماست يا 60گرم پنير ( معادل 2قوطي كبريت پنير ) يا يك ليوان كشك مايع يا يك و نيم ليوان بستني مي باشد. با توجه به اهميت تامين كلسيم ، فسفر ، پروتئين و ... برحسب اينكه كداميك از اين مواد غذايي در محل زندگي بيشتر يافت مي شوند كودكان سنين مدرسه و نوجوانان بايد به اندازه 3واحد از آنها روزانه مصرف كنند . اگر در طول روز يك ليوان شير يا يك ليوان ماست و 60 گرم پنير مصرف شود ، در واقع 3 واحد از گروه شير و لبينات خورده شده است .

توصيه :

با توجه به نياز كودكان سنين مدرسه و نياز دوران بلوغ به كلسيم كه بايد از طريق گروه شير ولبنيات تأمين شود ، بايد كودكان را تشويق كرد كه در زنگهاي تفريح در مدرسه بجاي نوشابه هاي گاز دار ، شير و يا دوغ بخورند . مصرف شير همراه با بيسكويت ، كيك و يا كلوچه يك ميان وعده مناسب براي كودكان و نوجوانان است و مسئولين مدرسه مي توانند با هماهنگي ، امكان عرضه و فروش شير را در بوفه مدارس فراهم كنند .

 
معرفي بيمارستان
معرفي اموراداري
بنیاد خيريه سرور
حوزه رياست
معاونت آموزشی
واحدهاي درماني
هيات علمي
آموزش و بهسازي منابع انساني
معرفي واحد مطالب علمي سايت
مطالب آموزشي مراقبتهاي پرستاري مراقبت هاي بهداشتي
معرفي چند بيماري ... نظر اجمالي تغذيه رشد و نمو روانشناسي تحقيقات منابع
خبرنامه سايت گزارش هاي موردي آموزش همگاني تغذيه
مطالب آموزشي بخش ها جهت کارکنان
اخبار بیمارستان
تماس با ما
صفحه اصلی
سایت انگلیسی
فرم های الکترونیکی

اوقات شرعی

دانشگاه علوم پزشکی مشهد | Mashhad University of Medical Sciences | جامعة مشهد للعلوم الطبية
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشد. هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.