نظر اجمالی تغذيه تکميلی


نظر اجمالي - سن شروع غذا - برنامه غذايي ... - دستور چند غذاي كمكي ..

مقدمه :

دوران رشد جنيني و دو سال اول زندگي كودك داراي اهميت ويژه اي است كه تأثير سوء تغذيه در اين برهه از رشد تأثيرات غير قابل جبراني بر روي رشد جسمي و مغزي كودك خواهد داشت .

 

بررسي هاي علمي انجام شده در ايران بيانگر اين مسئله است وزن و قد و رشد كودكان تا سن 6 ماهگي كه فقط از شير مادر تغذيه شده اند مطابق استانداردهاي بين المللي است . بيشترين ميزان سوء تغذيه در سن 1تا 2 سالگي مشاهده مي شود، بنابراين از سن 6 ماهگي به بعد بايد غذاي كمكي شروع شود تا فرصت يادگيري غذا خوردن و روند رشد او مختل نشود .

تعريف تغذيه تكميلي :

تغذيه تكميلي به معني دادن غذاهاي ديگر علاوه بر شير مادر به كودك مي باشد. شير مادر تا سن 6 ماهگي به عنوان يك منبع مهم مواد مغذي بدون اضافه كردن هيچ نوع مواد ديگر براي رشد شير خواركافي است اما بعد از سن 6 ماهگي نيازهاي تغذيه اي كودك تنها با شير مادر برآورده نمي شود و لازم است علاوه بر شير مادر غذاهاي نيمه جامد را براي كودك شروع نمود. شروع غذاهاي كمكي قبل از سن 6 ماهگي امكان ابتلا به عفونت ها و اسهال را افزايش مي دهد و باعث توقف رشد كودك مي شود و شروع زود هنگام تغذيه تكميلي باعث كاهش مكيدن پستان مادر شده كه از عوامل مهم كاهش ترشح شير مادر است . مواد غذايي كه علاوه بر شير مادر به كودك داده مي شود غذاهاي تكميلي و فرآيند تغذيه آنها را تغذيه تكميلي مي نامند.

جهت حفظ سلامتي كودكان با شروع تغذيه تكميلي مي بايد به مغذي ، سالم و بهداشتي بودن آنها نهايت توجه و دقت را مبذول داشت

چرا غذاهاي تكميلي مورد نياز است ؟

پس از سن 6 ماهگي (با فعالتر شدن كودك و افزايش سن كودك انرژي مورد نياز كودك بيشتر مي شود) شيرمادر به تنهايي قادر به تأمين انرژي و جوابگوي نيازهاي تغذيه اي كودك نيست .

 

شيرخوار نياز به تغذيه تكميلي براي رشد و نمو لازم دارد . بنابراين غذاهاي تكميلي براي پر كردن فاصله بين غذاهاي تغذيه اي كودك و مقدار تأمين شده آن بوسيله شير مادر لازم است بنابراين چنانچه اصول صحيح تغذيه تكميلي براي كودك تأمين نشود رشد كودك سير آهسته اي را طي مي كند و در صورت ارائه اين فقر غذايي ممكن است حتي متوقف شود يا آهسته شود. در شروع تغذيه تكميلي به كيفيت آن به لحاظ تأمين انرژي، آهن ، روي و ويتامين آ كه مورد نياز همه كودكان است بايد بيشتر توجه شود .

 

  از درمانگاه آب درماني تا مركز پزشكي فوق تخصصي كودكان دكتر شيخ ديروز درمانگاه شماره2 يكي از مراكزي بود كه تنها بيماريهاي واگيردار و بيماراني كه به نوعي نيازبه آب درماني و سرم درماني داشتند ، به اين مركز مراجعه مي نمودند . از بيماران گاستروآنتريتي گرفته تا سرماخوردگي وپنوموني و...،نه خبر از شيمی درمانی و ICUبود و نه از بخش جراحی و اتاق عمل .فضای درمانگاه سالني يكپارچه بود كه تخت هاي بيماران در آن چيده شده و گاه شبها پزشكي هندي بيماران را معالجه و درمان مي كرد.امروز مركز پزشكي فوق تخصصي كودكان سرور تنها مركزي است كه نه فقط در شهرستان مشهد و استان خراسان بلكه در شرق كشور مشغول ارايه خدمات تخصصي و فوق تخصصي به كودكان و نوزادان مي باشد. اين مركز امروز با امكانات و تجهيزات روز ، پزشكان ، متخصصان و فوق تخصصان زبده ، بخشهاي تخصصي و فوق تخصصي و امكانات كلينيكي و پاراكلينيكي بطور شبانه روزي مشغول فعاليت است . درمانگاه شماره 2 امروز مركزي است كه بعنوان يك بيمارستان درجه يك با پرسنلي دلسوز درحال ارايه خدمات است و نه تنها بعنوان يك مركز درماني كه بعنوان يك مركز آموزشي فرزندان اين ميهن را كه در آينده سرمايه ها و پزشكان متخصص اين مرزوبوم مي باشند را در خود پرورش مي دهد . بيمارستان دكتر شيخ ، يك مركز فوق تخصصي اطفال 150 تخت خوابي ميباشد كه شامل : ....  

اوقات شرعی