برنامه غذايی دوران شيرخوارگی


برنامه غذايي دوران شيرخوارگي - برنامه غذايي دوران كودكي

برنامه غذايي در دوران شيرخوارگي :

مي‌دانيم كه رشد به عنوان يك علامت ظاهري و مشخص نشان دهنده ارتباط متقابل بين تغذيه ، ژنتيك و عامل زمان است و تغذيه در اين حركت زنجيره‌اي همچون پلي بين بار ژنتيكي و محيط فردي، مي‌تواند كيفيت و كميت رشد را به حداكثر پتانسيل و ظرفيت بالقوه خود برساند .

در دو سال اول زندگي كه مشخصه آن رشد و تكامل سريع فيزيكي است ، زماني است كه بسياري از تغييرات ، تحت تاثير

دريافت مواد مغذي مي‌باشند . نوزادان سالمي كه با مواد مغذي با كيفيت بالا تغذيه مي‌شوند انرژي كافي براي يادگيري و پاسخ دادن به محرك هاي محيط را دارند و همين امر سبب مي شود تا والدين با آنها ارتباطي عميق‌تر برقرار كنند. در واقع تغذيه مناسب مي تواند زمينه ساز رشد روز افزون و تأمين كننده سلامت كودك باشد . تغذيه مناسب مي‌تواند زمينه ساز رشد چشايي كودك باشد .

تغذيه در 6 ماهه دوم زندگي :

در 6 ماهه اول زندگي كودك تغذيه انحصاري با شير مادر از اهميت ويژه‌اي برخوردار است ، اما از سن 6 ماهگي به بعد ، شيرخوار علاوه بر شير مادر به غذا هم نياز دارد .

غذاي تكميلي كودك كه با شروع ماه هفتم آغاز مي‌شود بايد سالم ، كم‌حجم و پر‌انرژي باشد . و غلظت آن كمي بيشتر از غلظت شير مادر باشد و به تدريج بر مقدار و غلظت و تنوع غذاها افزوده شود . البته بايد توجه داشت كه گرچه بعد از سن 6 ماهگي تغذيه انحصاري با شيرمادر توصيه نمي‌شود ولي شيرمادر بايد تا قبل از يك سالگي ، غذاي اصلي شير خوار را تشكيل دهد. بنابراين تا قبل از يك سالگي ابتدا شيرخوار با شير مادر تغذيه گردد و سپس غذاي كمكي به كودك خورانده شود .

ويژگي‌هاي غذاي كمكي :

1. غذا بايد نرم و هضم آن آسان باشد .

2. غذا بايد متناسب با عادات غذايي خانواده باشد .

3. غذا تازه ، بهداشتي ، قابل تهيه و در دسترس و ارزان باشد .

4. غذا بايد كاملا پخته شود و بعد از سرد شدن مصرف شود .

5. غذا بايد در ظرف سر‌پوشيده و جاي كاملا خنك نگهداري شود .

اصول تغذيه تكميلي :

 1. غذاها در ابتدا بايد نسبتا رقيق بوده و كم كم به غلظت آنها افزوده شود تا به عمل جويدن كودك كمك شود.
 2. غذا ابتدا از يك نوع ماده غذايي ساده شروع شود و كم كم به مخلوطي از چند نوع افزايش يابد.
 3. بين اضافه كردن مواد غذايي مختلف 5 تا 7 روز فاصله باشد تا شير خوار ابتدا به يك غذا عادت نموده سپس غذاي جديدي به او داده شود . اينكار باعث مي‌شود كه اگر ناسازگاري نسبت به يك ماده غذايي در شيرخوار وجود داشته باشد مشخص شود و دستگاه گوارش شيرخوار نيز فرصت مي‌كند كه به مواد غذايي عادت كند .
 4. بهتراست از غذاهايي استفاده شود كه در سفره خانواده وجود داشته باشد .
 5. دقت شود كه ابتدا شيرخوار با شير مادر تغذيه و سپس غذاي كمكي به او خورانده شود هرگز قبل و يا در فواصل تغذيه با شيرمادر از غذاي كمكي استفاده نشود .

نحوه شروع غذاي كمكي :

اولين غذاي كودك به علت آساني هضم ، گروه غلات است پس در اولين روز شروع ماه هفتم زندگي كودك يك قاشق مرباخوري فرني به او مي‌دهيم و بهتر است فرني با آرد برنج پخته شود .زيرا حساسيت شيرخوار به برنج كمتر است تا آرد گندم .

روز دوم يك قاشق مرباخوري فرني 2 بار در روز و روز سوم يك قاشق مرباخوري فرني 3 بار در روز و به همين ترتيب روز آخر هفته 5 وعده در روز و هر وعده 2تا 3 قاشق مرباخوري فرني به شيرخوار مي‌دهيم . در هفته دوم علاوه بر فرني ، شيربرنج و حريره بادام را به برنامه غذايي شيرخوار اضافه مي كنيم . بايد توجه داشت كه ورود هر نوع غذاي جديد به برنامه غذايي كودك مي‌بايستي مانند فرني از يك قاشق مرباخوري و يك وعده در روز شروع شده و كم كم افزايش يابد .

در هفته سوم :پوره سبزيجات مثل سيب زميني ، كدوحلوايي ، هويج ، نخود سبز و لوبيا سبز را كم كم شروع مي‌كنيم .

در هفته چهارم :سوپ را به رژيم غذايي شيرخوار اضافه مي كنيم . اين سوپ شامل گوشت بدون چربي ، برنج و هويج است و هر 3 روز يك بار يك نوع سبزي يه سوپ بايد اضافه شود . اين سبزيها شامل جعفري ، گشنيز ، لوبيا سبز ، كدو سبز و كرفس مي‌باشد .

در ماه هشتم زرده تخم مرغ به رژيم غذايي شيرخوار اضافه مي‌شود . كه زرده بايد كاملا پخته شده و در آغاز نصف قاشق چايخوري زرده كاملا پخته را به شيرخوار مي‌دهيم و به تدريج هر روز مقداري زرده تخم مرغ را افزايش داده تا ظرف مدت 2 هفته به يك زرده كامل برسد در دو هفته دوم ماه هشتم عدس يا ماش را مي‌توان به سوپ كودك اضافه نمود . مصرف عدس و ماش هضم آسانتري دارند اما لوبيا قرمز و چيتي را بهتر است قبلا خيس كرده و پوستشان را جدا نموده و بعد از پختن به سوپ اضافه شود .

براي افزايش كالري غذا مي‌توان كره يا روغن را به غذاي كودك اضافه نمود . در دو هفته آخر ماه نهم آب ميوه را مي‌توان به رژيم غذايي كودك اضافه نمود ، و در ماه نهم و دهم مي‌توان انواع كته نرم يا بصورت كته ساده و يا مخلوط با سبزي ها و حبوبات و گوشت نرم به كودك خوراند . دادن بيسكويت ساده به كودك به تكامل عمل جويدن كمك مي كند و همچنين مصرف جوانه گندم و ساير حبوبات در غذاي كودك توصيه مي شود.

بهترين ميوه ها براي كودك در اين سن ، سيب ، گلابي ، و موز مي باشد كه بهتر است بصورت رنده شده و له شده باشد . و مصرف خرما در رژيم غذايي كودك به دليل پر انرژي بودن توصيه مي شود ابتدا هسته خرما را درآورده و آنرا له كنيد .

تغذيه كودك از ماه يازدهم تا ماه بيست وچهارم :

از اواخر 11 ماهگي كودك مي تواند به تدريج از غذاهاي سفره خانواده بخورد، كه ابتدا بايد غذاها را نرم كرد. مثلا كته را نرم و با ماست مخلوط نموده به كودك بدهيد.معمولا كودكان گوشت چرخ كرده را بهتر ميخورند و مصرف ماهي نيز توصيه مي شود البته بايد تيغ هاي ماهي كاملا گرفته و گوشت ماهي له شده باشد. در صورتيكه كودك از شيرمادر محروم است، مي توان شير پاستوريزه به كودك داد. پنير هم منبع خوبي از پروتئين و كلسيم است، بهتر است پنير پاستوريزه به كودك داده شود . بستني ميان وعده خوبي براي كودك محسوب مي شود و بهتر است پاستوريزه باشد .

بعد از يك سالگي مي توان انواع ميوه را به كودك داد. ميوه هايي مانند گيلاس ، آلبالو ، مركبات و سبزيجات مانند اسفناج و گوجه فرنگي را كه در سال اول زندگي كودك توصيه نمي شد كم كم به كودك داده شود . بعد از يك سالگي ابتدا به كودك غذاي كمكي و سپس شير مادر داده شود ولي تا پايان 24 ماهگي دادن شير به كودك بايد ادامه داشته باشد .

توصيه هاي تغذيه اي :

توجه داشته باشيد كه به كودكان سن زير يك سال از دادن غذاهاي زير خودداري شود .

 • سفيده تخم مرغ

 • شيرگاو

 • انواع توت ها

 • كيوي

 • گيلاس

 • آلبالو

 • بادام زميني

 • پنير

 • شكلات

 • ميگو

 • فلفل

 • ادويه

 • ترشي

 • نمك

 • نوشابه هاي گاز دار

 • لپه و نخود

 • عسل

 • اسفناج

 • كلم

 • قهوه و چاي

 • آجيل

 • سوسيس

 • ذرت

 • دانه انگور

 • دانه كشمش
 • خربزه
  از درمانگاه آب درماني تا مركز پزشكي فوق تخصصي كودكان دكتر شيخ ديروز درمانگاه شماره2 يكي از مراكزي بود كه تنها بيماريهاي واگيردار و بيماراني كه به نوعي نيازبه آب درماني و سرم درماني داشتند ، به اين مركز مراجعه مي نمودند . از بيماران گاستروآنتريتي گرفته تا سرماخوردگي وپنوموني و...،نه خبر از شيمی درمانی و ICUبود و نه از بخش جراحی و اتاق عمل .فضای درمانگاه سالني يكپارچه بود كه تخت هاي بيماران در آن چيده شده و گاه شبها پزشكي هندي بيماران را معالجه و درمان مي كرد.امروز مركز پزشكي فوق تخصصي كودكان سرور تنها مركزي است كه نه فقط در شهرستان مشهد و استان خراسان بلكه در شرق كشور مشغول ارايه خدمات تخصصي و فوق تخصصي به كودكان و نوزادان مي باشد. اين مركز امروز با امكانات و تجهيزات روز ، پزشكان ، متخصصان و فوق تخصصان زبده ، بخشهاي تخصصي و فوق تخصصي و امكانات كلينيكي و پاراكلينيكي بطور شبانه روزي مشغول فعاليت است . درمانگاه شماره 2 امروز مركزي است كه بعنوان يك بيمارستان درجه يك با پرسنلي دلسوز درحال ارايه خدمات است و نه تنها بعنوان يك مركز درماني كه بعنوان يك مركز آموزشي فرزندان اين ميهن را كه در آينده سرمايه ها و پزشكان متخصص اين مرزوبوم مي باشند را در خود پرورش مي دهد . بيمارستان دكتر شيخ ، يك مركز فوق تخصصي اطفال 150 تخت خوابي ميباشد كه شامل : ....  

اوقات شرعی