بيماريهاي سيستم تنفسي


 
 

بيماريهاي سيتسم تنفسي:

نازوفارنژيت (سرماخوردگي):

سرماخوردگي ناشي از يك عفونت ويروسي است و شايعترين عفونت تنفسي در كودكان مي باشد. اغلب كودكان در عرض يك سال شش مرتبه دچار سرماخوردگي مي شوند. دفعات ابتلا به سرماخوردگي با رفتن به مهد كودك يا شروع بازيهاي گروهي بيشتر مي شود.

اين عفونت مي تواند به سرعت انتشار يافته و عوارض جدي به دنبال داشته باشد. رينوويروس شايعترين عامل عفونت تنفسي كه در نازوفارنكس رخ مي دهد. علايم شامل ورم و اتساع عروق تحت مخاطي، ارتشاح سلول تك هسته و نكروز سلولهاي مسطحي پوششي موكوس است كه ابتدا زياد و آبكي و سپس غليظ و پرولانت (چركي) مي شود.

علايم باليني: علايم معمولي 3-1 روز بعد از تماس با عفونت شروع مي شوند و معمولا اولين آنها احساس خارش يا غلغلك در گلو است . علايم بعدي عبارتند از: آبريزش بيني، عطسه، گرفتگي بيني كه تغذيه را براي شيرخوار دشوار مي كند، سرفه و گلو درد، آبريزش از چشم، درد عضلاني، گاهي اوقات تب، سر درد خفيف، درد عضلاني و تنفس دهاني.

عوارض: انتشار ويروس سرما خوردگي به ريه ها باعث برونشيوليت و برونشيت مي شود كه ممكن است عفونت باكتريايي ثانويه نيز به آنها اضافه شود. اين عفونت همچنين امكان دارد باعث ابتلا گوش شود و با سرايت به سينوسها، سينوزيت را سبب شود. آموزش به خانواده: اغلب اوقات سرماخوردگي در عرض يك هفته بهبود مي يابد. با اين حال اقدامات زير در رفع علايم مؤثر است:

اتاق كودك را گرم نگه داريد. رطوبت محيط را افزايش دهيد. مقدار زيادي مايعات به كودك بدهيد. به كودك مبتلا به دفعات زياد و در هر وعده به مقدار كمتري غذا بدهيد. اگر كودك شيرخوار از خوردن اجتناب مي كند، تب بالاي 39 درجه دارد يا بسيار ناخوش به نظر مي رسد ، در عرض 24 ساعت با پزشك مشورت كنيد . اگر سرفه بعد از 5 روز بهبود نيابد، ساير علايم تا ده روز طول بكشد يا علايم جديدي مثل گوش درد دارد مشورت با پزشك لازم است.

  از درمانگاه آب درماني تا مركز پزشكي فوق تخصصي كودكان دكتر شيخ ديروز درمانگاه شماره2 يكي از مراكزي بود كه تنها بيماريهاي واگيردار و بيماراني كه به نوعي نيازبه آب درماني و سرم درماني داشتند ، به اين مركز مراجعه مي نمودند . از بيماران گاستروآنتريتي گرفته تا سرماخوردگي وپنوموني و...،نه خبر از شيمی درمانی و ICUبود و نه از بخش جراحی و اتاق عمل .فضای درمانگاه سالني يكپارچه بود كه تخت هاي بيماران در آن چيده شده و گاه شبها پزشكي هندي بيماران را معالجه و درمان مي كرد.امروز مركز پزشكي فوق تخصصي كودكان سرور تنها مركزي است كه نه فقط در شهرستان مشهد و استان خراسان بلكه در شرق كشور مشغول ارايه خدمات تخصصي و فوق تخصصي به كودكان و نوزادان مي باشد. اين مركز امروز با امكانات و تجهيزات روز ، پزشكان ، متخصصان و فوق تخصصان زبده ، بخشهاي تخصصي و فوق تخصصي و امكانات كلينيكي و پاراكلينيكي بطور شبانه روزي مشغول فعاليت است . درمانگاه شماره 2 امروز مركزي است كه بعنوان يك بيمارستان درجه يك با پرسنلي دلسوز درحال ارايه خدمات است و نه تنها بعنوان يك مركز درماني كه بعنوان يك مركز آموزشي فرزندان اين ميهن را كه در آينده سرمايه ها و پزشكان متخصص اين مرزوبوم مي باشند را در خود پرورش مي دهد . بيمارستان دكتر شيخ ، يك مركز فوق تخصصي اطفال 150 تخت خوابي ميباشد كه شامل : ....  

اوقات شرعی