تاریخچه و خدمات بیمارستان

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

از درمانگاه آب درماني تا مركز پزشكي فوق تخصصي كودكان

بيمارستان دكتر شيخ درسال 1330 هجري شمسي تحت عنوان درمانگاه شماره 2 با هدف درمان بيماريهاي واگير در زميني به مساحت 5638 متر مربع در محل فعلي فعاليت خود را آغاز نمود . با توسعه شهر مقدس مشهد و افزايش جمعيت و روند رو به رشد زايرين بارگاه ملكوتي حضرت رضا (ع) ايجاد مركزي خاص جهت كودكان يكي از ضروري ترين مسايل آن روز بشمار مي رفت . لذا پس از ساخت و بهره برداری از پلي كلينيك تخصصي سرور ، با توجه به علاقه مؤسسه خيريه سرور در جهت ادامه فعاليتهاي عام المنفعه، موافقت نامه اي در سال 1368 جهت احداث مركز طبي كودكان در چهار طبقه در فضاي بيمارستان دكتر شيخ مشهد ، مابين بنياد خيريه سرور و سازمان بهداشت و درمان و آموزش پزشكي استان خراسان منعقد گرديد و بنا به تعهد بنياد خيريه سرور در سال 1375 پس از احداث و تكميل ، طي مقاوله نامه ای به نام مركز پزشكي فوق تخصصي كودكان سرور به دانشگاه علوم پزشكي استان خراسان اهداء گرديد

امروز مركز پزشكي فوق تخصصي كودكان سرور مركزي است كه نه فقط در شهرستان مشهد و استان خراسان بلكه در شرق كشور مشغول ارايه خدمات تخصصي و فوق تخصصي به كودكان و نوزادان مي باشد. اين مركز امروز با امكانات و تجهيزات روز ، پزشكان ، متخصصان و فوق تخصصان زبده ، بخشهاي تخصصي و فوق تخصصي و امكانات كلينيكي و پاراكلينيكي بطور شبانه روزي مشغول فعاليت است . درمانگاه شماره 2 امروز مركزي است كه بعنوان يك بيمارستان درجه يك با پرسنلي دلسوز درحال ارايه خدمات است و نه تنها به عنوان يك مركز درماني كه به عنوان يك مركز آموزشي فرزندان اين ميهن را كه در آينده سرمايه ها و پزشكان متخصص اين مرزوبوم مي باشند را در خود پرورش مي دهد .

انگيزه نامگذاري بيمارستان به نام مرحوم دكتر شيخ 

بانظر به حسن اخلاق و روش و سيرت او در امر طبابت و حسن توجه وي به محرومان و تهيدستان - از جمله مي توان به نحوه دريافت حق ويزيت آن عزيز اشاره كرد كه درقسمت خروجي مطب جعبه اي را گذاشته بود و هر بيمار به فراخور بضاعت خود حق ويزيت را در آن قرار مي داد و گاه گاهي در آن به جاي سكه اي ناچيز درب بطري نوشابه و امثال آن انداخته مي شد - و با توجه به اينكه دكتر مرتضي شيخ ، ‌طبيبي بود پر از فداكاري و عشق كه تمام سالهاي خدمتش را بر سر پيمان و سوگند طبابتش گذاشت و حضورش بر بالين بيماران مرهمي بود بر جان رنجور آنها ، مسئولين دانشگاه وقت بر آن شدند تا با الهام از شاعر بلند آوازه شعر و ادب فارسي سعدي كه فرموده:

« سعديا مرد نكو نام نميرد هرگز                       مرده آن است كه نامش به نكويي نبرند »

اين مركز را به نام مرحوم دكتر مرتضي شيخ نامگذاري كنند .

گزارش چگونگي تاسيس بنياد سرور و فعاليتهاي آن 

از ساليان دور به همت والاي آقاي اكبر عليزاده راد و با صرف هزينه شخصي چندين باب ساختمان آموزشي در مقاطع ابتدايي, راهنمايي و دبيرستان و مراكز بهداشتي در اقصي نقاط كشور بخصوص نقاط محروم ساخته و در اختيار ادارات آموزش و پرورش و بهداشت قرار گرفت.

ايشان در سال 1361 پس از فوت پدرشان به منظور انسجام و توسعه اقدامات خيرخواهانه با تشكيل جلسه اي و دعوت از اقوام و بخصوص خواهران و برادرشان تفكر ايجاد موسسه اي را بيان داشتند كه مورد استقبال حاضرين قرار گرفت.

متعاقب آن و در چارچوب اهداف نيكوكارانه هيئت مؤسس كه با تقديم هداياي نقدي خود اعلام آمادگي نموده بودند اقدام به تاسيس بنياد سرور نمودند كه در تاريخ 62/6/21تحت شماره 1556 اداره ثبت شركتها و موسسات غير تجاري به ثبت رسيد و از همان تاريخ شروع به فعاليت نمود كه با برخورداري از عنايات خداوندي و با پشتكار و عنايت موسسين بنياد سرور بعد از گذشت 20 سال توانستند منشاء خدمات متعددي باشند. از جمله احداث ساختمان پلي كلينيك تخصصي سرور در ميدان تنباكوچي و ساختمان فاز 1و2 مركز طبي فوق تخصصي كودكان سرور كه در محل بيمارستان دكتر شيخ بنا گرديده است. مركز مذكور بعنوان يك مركز آموزشي و درماني فوق تخصصي كودكان به دانشگاه علوم پزشكي مشهد اهدا شد. علاوه بر این ساخت و بهره برداری از بيمارستان فوق تخصصي كودكان اكبر با 150 تختاز دیگر فعالیت های این بنیاد می باشد.

فعاليت هاي مركز پزشكي فوق تخصصي كودكان سرور ( بيمارستان دكتر شيخ ) شامل بخشهاي تخصصي و فوق تخصصي جراحي اطفال ،داخلي اطفال ، ICU ،‌دياليز ، هماتولوژي ، اعصاب و روان ، نفرولوژي ، انكولوژي ، ‌اورژانس و اتاق عمل مي باشد .

درمانگاه هاي گوش و حلق، اورولوژي ، عفوني، خون ، كليه، پوست ، روانپزشكي ،دندانپزشكي ، جراحي ، جراحي اعصاب و داخلي اعصاب نيز در اين مركز مشغول فعاليت مي باشند .

امكانات پاراكلينيكي اين مركز شامل آزمايشگاه پاتولوژي، راديولوژي ،‌ سونوگرافي ، اكو كارديوگرافي و الكتروآنسفالوگرافي مي باشد . داروخانه بيمارستان نيز در شيفت صبح و بعدازظهر با هدف ارايه خدمات دارويي به تمام بيماران بستري و سرپايي مشغول فعاليت مي باشد . قابل ذكر است اهم بيماراني كه در اين مركز تحت درمان قرار مي گيرند شامل كليه كم خوني ها ، ‌سرطانها ،‌ نارساييها ي كليه كه نياز به دياليز دارند ، بيماراني كه نياز به شيمي درماني دارند ، كليه بيماراني كه با حال عمومي بد به اين مركز مراجعه مي كنند ،‌تشنجي ها و همچنين كليه ناهنجاريها ي مادرزادي كودكان و نوزادان و اورژانسهاي اطفال كه منجر به جراحي مي شود مي باشد .

يكي ديگر از مراكزي كه تحت نظر مركز پزشكي فوق تخصصي كودكان سرور مشغول فعاليت است درمانگاه سرور مي باشد كه واقع در پنجراه پايين خيابان مشهد مقدس مشغول ارايه خدمات درماني به هموطنان و همشهريان محروم مي باشد . اين مركز هم اكنون به عنوان مركز درماني ،‌آموزشي ، پژوهشي بيماران خاص در خدمت بيماران تالاسمي و هموفيلي مي باشد

امروزه بيمارستان دكتر شيخ ، يك مركز فوق تخصصي اطفال 150 تخت خوابي مي باشد كه شامل بخش های بستری

  • جراحي
  • اتاق عمل سرپایی
  • هماتولوژی - انکولوژی 1 و 2
  • اورژانس 1 و 2
  • آي سي يو کودکان 1 و 2
  • نفرولوژی
  • همو دياليز
  • دیالیز صفاقی
  • درمانگاه

واحدهاي پاراكلينيكي داروخانه ، آزمايشگاه، آسیب شناسی و پاتولوژي، تست عرق، راديولوژي، سونوگرافي ،الكتروانسفالوگرافي ، یورودینامیک ، اسپیرومتری و تست پرسیک مي باشد

 

مسئولين بيمارستان 

رياست اين مركز به عهده جناب آقاي دكتر علی قاسمی

مدیریت این مرکز به عهده جناب آقای دکتر علی جوادی

مسئولین بخش ها 

بخش هاي فوق تخصصي ( آموزشي - درماني )

هماتولوژي- انكولوژي : سرکار خانم دکتر زهرا بدیعی ، جراحي : جناب آقاي دكتر احمد محمدی پور ، نفرولوژي و دیالیز صفاقی:جناب آقاي دكتر آنوش اذرفر ، همودیالیز: خانم دکتر قانع،  اورژانس و جنرال :جناب آقاي دكتر علیرضا عطایی نخعی ، اتاق عمل :جناب آقاي دكتر کاشانی ، آي سي يو : جناب آقای دكتر سید جواد سیدی

بخش هاي تخصصي ( پاراكلينيك )

راديولوژي : آقاي دكتر حبرانی ، آزمايشگاه : آقای دكتر طاهریان 

درمانگاهها ( سرپايي و بستري )

درمانگاه سرپايي و بستري : دكتر علی اکبریان

اعضاء هيات علمي شاغل در این مرکز 

فوق تخصص هماتولوژي - انكولوژي : دكتر حميد فرهنگي - دكتر زهرا بديعي – دکتر علی قاسمی – دکتر سید نوید زوار

فوق تخصص نفرولوژي : دكتر فاطمه قانع شعرباف - دكتر ميترا ناصري – دکتر آنوش آذرفر- دکتر غلامرضا سروری

 فوق تخصص جراحي اطفال : دكتر مرجان جودي ، دكتر رضا شجاعیان، دكتر احمد محمدی پور، دکتر رضا عباسیون، دکتر علی آزادمند، دکتر مهدی پرویزی مشهدی

متخصص اطفال:  دکتر علیرضا عطایی، دکتر فرهاد حیدریان، دکتر منا نصیری، دکتر نفیسه غفاریان

متخصص راديولوژي : دكتر سيد علي علمداران، دکتر مسعود مهدوی راشد 

PHD فارماکولوژی: دکتر الهام بختیاری