افتتاح بخش دیالیز صفاقی اتومات (APD)

افتتاح بخش دیالیز صفاقی اتومات (APD) در کودکان در بخش دیالیز صفاقی بیمارستان فوق تخصصی کودکان دکتر شیخ

 

در روز یکشنبه 18مهر ماه ، با حضور ریاست  دانشگاه علوم پزشکی آقای دکتر محرابی، قائم مقام تولیت استان قدس رضوی حاج آقای بختیاری، ریاست بیمارستان دکتر شیخ آقای دکتر حیدریان،  مدیر عامل داروسازی ثامن آقای دکتر دین محمدی و مدیر عامل شاخه دارویی شرکت کار و اندیشه اقای دکتر کیوانی دیالیز صفاقی اتومات (APD) در کودکان در بخش دیالیز صفاقی بیمارستان فوق تخصصی کودکان دکتر شیخ افتتاح شد. بیمارستان فوق تخصصی کودکان دکتر شیخ تنها مرکز دارای بخش نفرولوژی،  همودیالیز و دیالیز صفاقی در کودکان در استان خراسان رضوی است ، که بیماران استان های مجاور را نیز به طور وسیع تحت پوشش دارد. دکتر فاطمه قانع ، فوق تخصص نفرولوژی کودکان و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این باره گفت :  متاسفانه کودکان زیادی به دلایل مختلف از قبیل ناهنجاری های مادرزادی کلیه ها و سیستم ادراری، عفونت های مکرر ادراری، سندرم نفروتیک و ....دچار نارسائی مزمن کلیه میشوند و نیاز به دیالیز و در نهایت پیوند کلیه دارند. بهترین و مناسب ترین روش دیالیز در کودکان دیالیز صفاقی است ، در این روش لوله‌ای در داخل حفره شکم کودک تعبیه شده و محلول های دیالیز هر 3 ساعت توسط والدین به روش استریل وارد حفره شکم میشود، این محلول ها معمولا 3 ساعت در داخل حفره شکم کودک جهت تبادل مواد باقی مانده و سپس این عمل مجددا تکرار خواهد شد. در اکثر کشور های دنیا مدت هاست که دیالیز صفاقی توسط دستگاه انجام میشود ، بدین صورت که پس از آموزش های لازم به والدین، دستگاه های دیالیز صفاقی به بیمار تحویل میشود ، و هر شب هنگام خواب لوله داخل شکم بیمار ، توسط والدین به دستگاه وصل شده و در طول شب هر یک ساعت توسط دستگاه و به صورت اتوماتیک محلول های دیالیز وارد شکم کودک شده و بعد از تبادل مواد ، محلول خارج میشود. با این روش دیگر کودک در طول روز نیاز به دیالیز ندارد، می تواند به مدرسه برود و فعالیت های خود را مثل کودکان عادی داشته باشد، همچنین والدین کودک نیز دیگر در طول روز لازم نیست که تمام وقت خود را صرف کودک کنند و هر 3 ساعت دیالیز را به روش دستی انجام دهند .

دکتر قانع اضافه کرد :  با همت داروسازی ثامن و شرکت کار و اندیشه (از حامیان اصلی دیالیز صفاقی در ایران ) تعدادی دستگاه دیالیز صفاقی (APD) اخیرا وارد کشور شد و از آنجا که محلول های مورد نیاز این نوع دیالیز صفاقی گران قیمت بوده و باید از خارج کشور وارد شده،  که هزینه بسیار بالایی را بر سیستم های بهداشتی در مانی وارد میکند، داروسازی ثامن اقدام به تولید این محلول ها نمود که کار بسیار با ارزشی می باشد. مرکز دیالیز صفاقی کودکان دکتر شیخ از نظر کمی و کیفی بهترین مرکز دیالیز صفاقی در کودکان میباشد که هم اکنون 43 بیمار را تحت پوشش دارد. دکتر قانع افزود، این مرکز اولین بار با همت و تلاش آقای دکتر محمد اسماعیلی ، مسول بخش نفرولوژی و دیالیز بیمارستان دکتر شیخ در حدود 15 سال پیش راه اندازی شد و هم اکنون جزو افتخارات دانشگاه مشهد و ایران میباشد.

در حدود 3 هفته پیش جناب مهندس تابع قانون مدیر عامل شرکت کار و اندیشه (از حامیان مالی و علمی اصلی دیالیز صفاقی در ایران، شاخه کمپانی بکستر ) همراه با تیم علمی شاخه خاور میانه بکستر،  و مدیر عامل شرکت داروسازی ثامن آقای دکتر دین محمدی از بیمارستان دکتر شیخ بازدید کردند و این مرکز را مرکز مناسبی برای شروع و راه اندازی دیالیز صفاقی اتومات تشخیص دادند.

تعداد 3 دستگاه APD هم اکنون به این مرکز تحویل داده شد که در آینده نزدیک تعدادی دیگری نیز تحویل خواهد شد.

دکتر قانع افزود، این دستگاه ها به طور رایگان توسط شرکت های مذکور در اختیار بیمارستان قرار گرفت و ما نیز به طور رایگان آن را در اختیار بیماران قرار میدهیم تا در خانه از آن استفاده کنند و محلول های این دستگاه که دو لیتری است و برای هر شب استفاده بیمار حداقل چندین محلول دو لیتری لازم است نیز به صورت رایگان توسط داروسازی ثامن در اختیار بیماران قرار خواهد گرفت. با استفاده از دیالیز صفاقی اتومات زحمت والدین برای انجام دیالیز صفاقی بسیار کم میشود و کودک نیز با آرامش بیشتری و فقط در طول شب دیالیز خواهد شد. دکتر قانع از مسولین کشور خواست که توجه بیشتری به کودکان مبتلا به نارسائی مزمن کلیه داشته باشند و واقعا حق کودکان و والدین است که از تجهیزاتی که سایر کشورها استفاده میکنند ، این کودکان نیز استفاده نمایند.

انشالله شاهد روزی باشیم که از تعداد کودکان مبتلا به نارسائی مزمن کلیه کم شود

 

  از درمانگاه آب درماني تا مركز پزشكي فوق تخصصي كودكان دكتر شيخ ديروز درمانگاه شماره2 يكي از مراكزي بود كه تنها بيماريهاي واگيردار و بيماراني كه به نوعي نيازبه آب درماني و سرم درماني داشتند ، به اين مركز مراجعه مي نمودند . از بيماران گاستروآنتريتي گرفته تا سرماخوردگي وپنوموني و...،نه خبر از شيمی درمانی و ICUبود و نه از بخش جراحی و اتاق عمل .فضای درمانگاه سالني يكپارچه بود كه تخت هاي بيماران در آن چيده شده و گاه شبها پزشكي هندي بيماران را معالجه و درمان مي كرد.امروز مركز پزشكي فوق تخصصي كودكان سرور تنها مركزي است كه نه فقط در شهرستان مشهد و استان خراسان بلكه در شرق كشور مشغول ارايه خدمات تخصصي و فوق تخصصي به كودكان و نوزادان مي باشد. اين مركز امروز با امكانات و تجهيزات روز ، پزشكان ، متخصصان و فوق تخصصان زبده ، بخشهاي تخصصي و فوق تخصصي و امكانات كلينيكي و پاراكلينيكي بطور شبانه روزي مشغول فعاليت است . درمانگاه شماره 2 امروز مركزي است كه بعنوان يك بيمارستان درجه يك با پرسنلي دلسوز درحال ارايه خدمات است و نه تنها بعنوان يك مركز درماني كه بعنوان يك مركز آموزشي فرزندان اين ميهن را كه در آينده سرمايه ها و پزشكان متخصص اين مرزوبوم مي باشند را در خود پرورش مي دهد . بيمارستان دكتر شيخ ، يك مركز فوق تخصصي اطفال 150 تخت خوابي ميباشد كه شامل : ....  

اوقات شرعی