معرفی واحد راديولوژی

رئیس بخش: آقای دکتر امیررضا حبرانی رادیولوژیست

بخش رادیولوژی :

این بخش با در اختیار داشتن دو دستگاه رادیوگرافی ساده و فلوروسکوپی و رادیوگرافی قابل حمل که در بخشهای بیمارستان مستقر می باشد و با استفاده از تجربه بالای نیروهای کارآزموده و متبحری که دارد قادر به انجام کلیه رادیوگرافی های ساده و تخصصی و فوق تخصصی در زمینه اطفال می باشد .

از جمله خدماتی که در این بخش ارائه می شوند می توان موارد ذیل را نام برد :

 • کلیه رادیوگرافی های ساده از تمامی اندامهای بدن .

لازم به توضیح است که جهت رادیوگرافی های ساده نیاز به نوبت قبلی و آمادگی و یا دستورات دارویی خاصی نمی باشد ولی جهت ثابت نگهداشتن کودک و جلوگیری از حرکت او در حین تصویربرداری ، حضور دو نفر همراهی الزامی است .

 • کلیه رادیوگرافی های تخصصی که بشرح ذیل می باشند :

لازم به ذکر است که جهت رادیوگرافی های تخصصی بایستی جهت گرفتن نوبت ، در ساعت اداری به پذیرش رادیولوژی مراجعه نموده و علاوه بر نوبت دستورات آمادگی تغذیه ای و دارویی لازم را اخذ نمود . در ضمن جهت ثابت نگهداشتن کودک و جلوگیری از حرکت او در حین تصویربرداری ، حضور دو نفر همراهی الزامی است .

رادیوگرافی از سیستم ادراری تحت عنوان VCUG جهت بررسی علت بیماریهایی نظیر عفونتهای ادراری ، بی اختیاری در ادرار ، برگشت ادراری ، بیماریهای مثانه و مجاری ادرار و ...

 جهت این نوع رادیوگرافی آمادگی خاصی نیاز نمی باشد . این رادیوگرافی با تزریق دارو به داخل مثانه از طریق سوند ادراری و انجام تصویربرداری در حین ادرار کردن کودک انجام می شود .

 • رادیوگرافی از کلیه ها تحت عنوان IVP جهت بررسی بیماریهای کلیه ، حالبها و مثانه .

این رادیوگرافی با تزریق دارو همراه است و با نوبت قبلی و دستور آمادگی که بدین صورت است انجام می شود : جهت کودکان زیر یکسال هیچگونه آمادگی خاصی لازم نیست ولی جهت کودکان بزرگتر شب قبل یک شیشه روغن کرچک و یا شیاف بیزاکودیل استفاده نموده و صبح ناشتا به بخش رادیولوژی مراجعه می نماید .

 • یورتروگرافی رتروگراد : جهت بررسی سیستم ادراری تحتانی و بالاخص پیشابراه در جهت عکس فیزیولوژیک انجام می شود . در این روش تزریق دارو از طریق سوند ادراری انجام می شود .
 • یورتروگرافی آنتی گراد : این رادیوگرافی بصورت کاملا اختصاصی و از طریق تزریق دارو از راه سوند مثانه انجام می شود .
 • رادیوگرافی از مری تحت عنوان Barium swallow جهت بررسی بیماریهای مری از قبیل تنگی ها ، برگشت مواد غذایی و ...

جهت این نوع رادیوگرافی در نوزادان شیرخوار 2 ساعت و در کودک بالای 2 سال یک وعده غذایی ناشتا بودن کفایت می کند .

 • رادیوگرافی از مری و معده تحت عنوان UGI جهت بررسی معده و بیماریهای آن .

جهت این نوع رادیوگرافی در نوزادان شیرخوار 2 ساعت و در کودک بالای 2 سال یک وعده غذایی ناشتا بودن کفایت می کند .

 • رادیوگرافی از روده باریک تحت عنوان Transit جهت بررسی روده و بیماریهای آن .

جهت این نوع رادیوگرافی در نوزادان شیرخوار 2 ساعت و در کودک بالای 2 سال یک وعده غذایی ناشتا بودن کفایت می کند .

 • رادیوگرافی از روده باریک جهت بررسی سرعت گردش مواد از روده ها تحت عنوان کولون ترانزیت تایم .

جهتد این نوع رادیوگرافی همزمان با مراجعه بیمار جهت گرفتن نوبت ، دستورات آمادگی لازم بهمراه تاریخهای انجام رادیوگرافی تحویل بیمار داده شده و توضیحات لازم ارائه می شود .

 • رادیوگرافی از روده بزرگ تحت عنوان Barium Enema : به معنای رادیوگرافی از روده بزرگ می باشد که براساس علائم بالینی بیمار انواع متفاوتی دارد .

الف- باریم انما به منظور بررسی بیماری هیرشبرونگ . از آنجاییکه اینگونه بیماران یبوست مزمن دارند و اجابت مزاج معمولا 3 الی 4 روز یکبار انجام می گیرد لذا جهت انجا م تصویربرداری نبایستی از داروهای ملین و کارکن استفاده کرد.

ب - باریم انما دوبل کنتراست که به منظوربررسی ضایعات مخاطی نظیر کولیت ، پولیپ ، اولسر ، رکتوراژی یا خونریزی انجام می شود . جهت این نوع رادیوگرافی آمادگی قبلی از قبیل استفاده از روغن کرچک یا شیاف بیزاکودیل و ناشتا بودن کودک توصیه می شود .

 • رادیوگرافی از روده بزرگ در بیمارانی که کلستومی شده اند به دو صورت پروکسیمال و دیستال کلستوگرافی.
 • رادیوگرافی از کبد و مجاری صفراوی ( کله سیستوگرافی ) که عمدتا در اتاق عمل بیمارستان انجام می شود .
 • فیستولوگرافی جهت بررسی فیستولها و مجاری کاذب در اندامهای بدن .
 • سایر موارد رادیوگرافی های تخصصی که بصورت اختصاصی انجام می شوند .

 

بخش رادیولوژی این مرکز در شیفتهای صبح با دراختیار داشتن یک دستگاه رادیوگرافی دندانی در زمینه انجام رادیوگرافی های تک دندان بیمارن معرفی شده از درمانگه دندانپزشکی بیمارستان نیز فعالیت دارد .

 لازم به توضیح است بخش رادیولوژی بیمارستان دکتر شیخ از آذرماه 1387 با خریداری و نصیب دستگاه دیجیتال از سیستم رادیوگرافی دیجیتال برخوردار شده که از مزایای آن می توان موارد زیر را نام برد :

  کاهش پرتوگیری بیمار.

  توانایی در تغییر کنتراست و دانسیته رادیوگرافی های انجام شده .

  امکان ارسال رادیوگرافی ها به اینترنت جهت مشاوره پزشکی .

  قابلیت ذخیره رادیوگرافی ها بر روی لوح فشرده جهت بایگانی و یا ارجاع به پزشکان خارج از بیمارستان .

 حذف کلیشه رادیوگرافی.

سونوگرافی :

در بخش سونوگرافی این مرکز با استفاده از تجربیات پزشکان متخصص و متبحر در زمینه سونوگرافی اطفال ، کلیه سونوگرافی های کودکان در دو شیفت صبح و عصر که صبح ها عمدتا اختصاص به بیماران بستری در بیمارستان و بیماران اورژانسی دارد انجام پذیر می باشد .

لازم به توضیح است بخش رادیولوژی و سونوگرافی این بیمارستان جنیه آموزشی داشته و در زمینه آموزش به دانشجویان کارشناسی و تخصص رادیولوژی نیز فعالیت دارد و علاوه بر آموزش ، از توان علمی رزیدنتهای رادیولوژی نیز در شیفتهای عصر و شب و تعطیلات استفاده می برد .

علاوه بر سونوگرافی هایی که در بخش رادیولوژی انجام می شوند سونوگرافی داپلر رنگی وسونوگرافی پرتابل نیز در بخشهای بیمارستان انجام می شوند .

سونوگرافی با نوبت قبلی که بصورت تلفنی و یا حضوری است انجام پذیر می باشد .

آمادگی در سونوگرافی : جهت بررسی کلیه ها و مثانه بایستی با مثانه پر مراجعه نمود ، جهت سونوگرافی کبد و کیسه صفرا و شکم نیز باید با شکم خالی و ناشتا مراجعه کرد .

لازم به توضیح است جهت نگهداشتن کودک بر روی تخت سونوگرافی حضور دو نفر همراهی الزامی است .

از دیگر اقدامات تخصصی که در بخش سونوگرافی این مرکز انجام می شود می توان موارد زیر را ذکر کرد :

1- ریداکشن : در کودکانی که دچار پیچ خوردگی یا تورفتگی روده شده اند و با علائم دل درد شدید مراجعه می کنند و از فوریتهای پزشکی است ، با استفاده از سونوگرافی می توان بیمار را درمان نمود و به این طریق از انجام عمل جراحی بر روی وی جلوگیری کرد .

2- بیوپسی : انواع بیوپسی یا نمونه برداری از بیماران در شرایط کاملا استریل در اتاق عمل بیمارستان و از طریق راهنمایی سونوگرافی در این مرکز قابل انجام می باشند .

لازم به ذکر است پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری ( مد ظله العالی ) و از زمان اجرای نظام سلامت و در راستای خدمات رسانی ملطوب به بیماران ، علاوه بر تلاش در به روز نمودن کلیه رادیوگرافی های ساده وتخصصی و موارد سونوگرافی های بیماران ، اقداماتی نیز از قبیل انعقاد قرارداد با مراکز پزشکی هسته ای ، سی تی اسکن و ام آر آی ، جهت بیمارن بستری در بخشهای بیمارستان انجام پذیرفته که باعث تسریع در روند درمان این عزیزان و جلوگیری از سرگردانی آنها در مراکز درمانی سطح شهر شده است .

 پرسنل شاغل در بخش رادیولوژی و سونوگرافی این مرکز :

 آقای دکتر سیدعلی علمداران رادیولوژیست – دانشیاردانشگاه.

اقای دکتر امیررضا حبرانی رادیولوژیست - ریاست بخش

آقای حمید رضا ارجمندی ناظم فنی بخش

اقای فرهاد تبریزی تکنسین رادیولوژی

آقای خلیل رحیمی تکنسین رادیولوژی

آقای جواد حجازی کارشناس رادیولوژی

اوقات شرعی